Andzia „Sokolica” z Piasków;)

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAndzia Domagałówna należała do gniazda Sokoła na Piaskach w Czeladzi. Tu stoi wyprostowana pierwsza z lewej, podczas gdy drużynowy (?) melduje drużynę jakiemuś wyższemu stopniem przełożonemu.
Poszukałam troszkę w sieci na temat Sokoła:
Polskie Towarzystwo Gimastyczne „Sokół” zostało założone  w 1867 we Lwowie, na wzór czeskiego „Sokoła”. 
 „Sokół” we Lwowie – zwany później „Sokołem Macierzą” – przez okres pierwszych 17 lat działał jako jedyne Towarzystwo Gimnastyczne na ziemiach polskich. Jego kolejne gniazda powstawały najpierw w Galicji, gdyż to właśnie w tym zaborze Polacy posiadali największą swobodę działania. Najwyższą wartością społeczną i celem „Sokoła” było wychowanie w duchu narodowym młodych Polaków, zdolnych fizycznie i moralnie walczyć w przyszłości o wolność kraju. Tężyzna i sprawność fizyczna stała się obowiązkiem patriotycznym.
Gniazdo Sokole  nr 17 na Piaskach, do którego należała moja Babcia powstało po Zlocie Grunwaldzkim 1910 roku.
Na pokazanych tu zdjęciach Andzia wygląda tak, jak na innych datowanych  ok. 1918-1920 roku. Ciekawe, czy można też zlokalizować miejsce, gdzie młodzi mieszkańcy Piasków nabierali tężyzny ciała i ducha przed prawie stu laty…

OLYMPUS DIGITAL CAMERACzy nie wygląda to jak zabawa ” Chodzi lisek koło drogi”?  Andzia  właśnie „przyodziała łapką” swojego kolegę, przed którym teraz ucieka, żeby zdążyć zająć jego miejsce, zanim ten ją złapie… Ciekawe, czy zdążyła? Pędziła co sił w nogach, czego najlepszym dowodem jest „poruszenie” na zdjęciu jej postaci:)

Krótko po zakończeniu wojny światowej nie przeczuwają, że za ok. 20 lat wybuchnie kolejna, jeszcze straszniejsza…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tu wyraźnie pozują: 12 dziewcząt (Andzia najwyższa) i tyle samo młodych mężczyzn. Próbowałam znaleźć wśród nich jakiegoś o rysach Sieroży, ale chyba jednak nie tutaj…
Moja obsesja dotycząca wyjaśnienia „sprawy Sieroży” trwa…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czeladź-Piaski, stara fotografia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Andzia „Sokolica” z Piasków;)

 1. ~lamusinska pisze:

  Zaczęłam czytać historię pani babci i muszę przyznać, że i mnie wciągnęła. Wiem, że mam jeszcze bardzo dużo wpisów do nadrobienia, ale strasznie jestem ciekawa, czy w sprawie Sieroży wiadomo coś nowego? Ma pani fascynującą historię rodzinną, popartą dużą ilością zdjęć i w dodatku tak pięknie ją pani opisuje. Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości w poszukiwaniach!

  • vilejka pisze:

   Dziękuję za miłe słowa. Właśnie sobie czytałam Pani bloga:) Co do Sieroży… szukamy ciagle. Startując w konkursie na blog roku nie liczę na wygraną, ale na to, że może blog zyskując na popularności trafi do kogoś, kto rozpozna Sierożę na zdjęciu… To jedna z moich obsesji:)

 2. ~Kasia pisze:

  Tak mnie wciągnęło … najpierw historia sióstr Paterkowskich, później sprawa Sierioży, że zaczęłam czytać wszystko po kolei od końca … jestem pod wrażeniem zachowania tylu zdjęć – już chyba o tym pisałam ;) ale takie zdjęcia jak w tym wpisie? To istny cud. Czytam dalej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>