W Dzień Anioła 1914…

Niespełna siedemnastoletnia Anusia miała wielu adoratorów…;)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tu, jakiś Rosjanin, dumnie prężąc pierś z orderami, pozuje na schodach przed wejściem do „Anonimnogo Obszczestwa Kamiennougolnych Kopiej-Czeladź”, żeby potem ofiarować swoją podobiznę „baryszni Annie”.

A chłopiec, który stoi obok sprawiając wrażenie, jakby chciał się „załapać” do zdjęcia, ma sobie… strój komunijny! Nie miałam o tym pojęcia, dziwny taki mi się wydawał w tym kapelusiku, ale widziałam zdjęcie komunijne z tego okresu w bibliotece w Czeladzi: była na nim cała grupa identycznie ubranych chłopców. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

D. Ja. C. to pewnie inicjały ofiarodawcy.

 Znajoma rusycystka powiedziała mi, że słowo, które jest przed „barysznią” oznacza coś, co możnaby przetłumaczyć jako nadobną, miłą… Zdziwiła się „dniem Anioła”, w którym napisano dedykację. Nie słyszała o nim. No, ale to przecież była jeszcze carska Rosja. „Dień Angieła” przypadał 13 lipca (bo to chyba „Ijul” jeśli dobrze odczytuję?). Lato 1914. Jeszcze zostało trochę czasu do rozpoczęcia wielkiej wojny, którą dopiero wiele lat później będzie się określać pierwszą. To czas, kiedy inna moja krewna, ciotka Andzi, zaczyna swoje życie za Wielką Wodą, dokąd wyjechała z Trzebini już na zawsze… Ale o tym, kiedy indziej, przy okazji innego zdjęcia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czeladź-Piaski, I wojna światowa, stara fotografia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „W Dzień Anioła 1914…

 1. ~Dawid W. pisze:

  Vilejko, z tego, co się orientuję, to День Ангела w tradycji prawosławnej oznacza dzień chrztu lub (co w danym wypadku wydaje się bardziej prawdopodobne) – dzień imienin.
  Poszperałem nieco w Internecie i wyszło, że Dzień Anioła dla Anny przypada m.in. 26 czerwca – czyli… 13 czerwca wg starego kalendarza. Ta data jest związana z rocznicą śmierci prawosławnej świętej – wielebnej Anny Wifińskiej, zmarłej w 826 roku w Konstantynopolu (ikonę z jej wizerunkiem można zobaczyć np. tutaj).
  Z tym, że czerwiec to po rosyjsku июнь, a na dedykacji zdaje się być jednak napisane июль, czyli lipiec… Więc nie mam całkowitej pewności, czy to słuszny trop :)

  • vilejka pisze:

   Dawidzie, dziękuję – ileż to się człowiek nowych rzeczy dowiaduje! Myślałam, że Dzień Anioła to jakieś osobne święto. A trop z dniem imienin jest bardzo dobry: imieniny Anny, które obchodziła moja Babcia przypadają 26 lipca, czyli wg kalendarza juliańskiego 13 lipca (dokładnie wtedy, kiedy napisano dedykację na zdjęciu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>