FOTOGRAFIA ARTYSTYCZNA „BOLESŁAW” W TRZEBINI

Dostałam od Denny’ego kolejne zdjęcia siostry mojej prababki, Anny Cecugowej, która w 1914 roku, tuż przed wybuchem wielkiej wojny wyruszyła z Trzebini via Brema z trójką swoich malutkich dzieci za ocean, by dotrzeć najpierw do Nowego Jorku, a potem do Buffallo, gdzie jej potomkowie mieszkają po dziś dzień. Nie zdają sobie oni zupełnie sprawy z tego, że w małej galicyjskiej mieścinie miał swoje atelier fotograf „Bolesław”, który w znaczący sposób przyczynił się do tego, że możemy próbować odtworzyć dzieje rodziny.  Kiedy oglądam, jak wyglądali moi (i ich) przodkowie prawie sto lat temu zawsze ulegam wzruszeniu i refleksjom takim, jak choćby ta: jak wyglądałyby ich losy, gdyby Jasiek Cecuga nie dał się namówić swojemu szwagrowi Antkowi Paterkowskiemu, żeby spróbować szukać szczęścia w dalekiej Ameryce… I jak to się stało, że żadne z nich nie mówi już ani trochę po polsku, a tylko ci nieliczni starsi pamiętają jakieś pojedyncze słowa zasłyszane u babci, jak choćby „czarnina” (i pytają, czy u nas się ciągle gotuje tę zupę, którą jadali u babci i czy dam wiarę temu, że u nich „już prawie nikt jej nie jada, choć „można ją kupić w supermarkecie, ale jest podrabiana, bo już nie z kaczej, ale z wołowej krwi”).

Anna Cecuga panienkaNiestety nie ma na rewersie żadnej daty, która pozwalałaby to ustalić z całą pewnością,
ale jest ślad po …. „Bolesławie”.

Anna Cecuga panienka rewers

Podobnie na odwrocie kolejnego zdjęcia.

Anna CecugowaWygląda na to, że w owym czasie był to jedyny trzebiński fotograf, bo wszystkie fotografie z tamtego okresu (nie tylko z mojego archiwum) są sygnowane właśnie przez niego.
Tu Anna ma już na serdecznym palcu lewej (!) ręki obrączkę; to zdjęcie zapewne zrobiła, żeby wysłać swojemu „najdroższemu mężowi”.

Anna cecugowa rewersPrzy okazji zauważyłam, że na bardzo wielu portretach, na których widać całą postać,
kobiety i dzieci trzymają w rękach jakiś malutki bukiecik;) Taki dodatkowy „upiększacz”;)

A bluzki-cudne! Jak te kobiety dawały radę z prasowaniem?;)

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii stara fotografia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>