Znowu w Trzebini, po prawie ośmiu latach w Rosji

Dziadek Jan zdążył jeszcze  pożegnać się ze swoim ojcem, też Janem (tym, którego obumarła żona, a osieroconymi dziećmi zajęła się szybko poślubiona 19 lat młodsza Magda Kmiecik). Jan senior zmarł bowiem 1. marca 1919 r., a wtedy jego najstarszy syn z żoną byli już prawdopodobnie w Górce.

W sierpniu tego roku Jan uzyskał swoje „Świadectwo uzdolnienia” czyli prawo jazdy, a 28. września, córka jego kuzynki, Andzia Domagałówna z Czeladzi podarowała żonie Jana zdjęcie z dedykacją: „To jest cała nasza rodzina. Jak się cioci podoba? Zasyłam na pamiątkę cioci-Andzia. 28/IX-19 Trzebinia”.

Była zatem w Trzebini; być może przyjechała odwiedzić babcię Mariannę Kołodziejczykową i przy okazji odwiedziła wuja Jana w Górce, w może specjalnie wybrała się do Nowaków. Pewnie nie była to jej pierwsza wizyta u nich, bo domyślam się, że Anna czując się na pewno obco w ojczyźnie swojego męża, nie znając za dobrze (a może w ogóle) języka polskiego potrzebowała kogoś, z kim mogłaby swobodnie porozmawiać. Pomyślano wtedy o Andzi, która urodziła się i wyrosła na terenie zaboru rosyjskiego i na pewno dobrze znała ten język. Była też rówieśnicą Anny, urodzonej w 1896 r. (Andzia była półtora roku młodsza). Myślę, że bardzo się polubiły. Andzia została chrzestną matką drugiego dziecka Jana i Anny – malutkiej Ani, urodzonej 6. lutego 1922r.

Wcześniej, 25. października 1920 r., już w Sierszy, dokąd się przeprowadzili i zamieszkali w sąsiedztwie willi dyrektora kopalni, urodził się Nowakom synek-Julek.
JUlek_dp_bloga

Rodzice wybrali się z okołorocznym Julkiem do Krakowa, do zakładu Fotograficznego Józefa Neidra przy ulicy Karmelickiej 21 (czyżby Foto Bolesław w Trzebini już wtedy nie funkcjonował?), żeby zrobić dziecku i sobie pamiątkowe fotografie. Dzięki temu wiem, jak wyglądała ta tajemnicza pierwsza żona mojego dziadka, przyjaciółka jego drugiej żony, mojej Babci Andzi, która zostanie przybraną mamą dla Julka.

anna_i_jan_do_bloga

To musiało być końcem lata lub początkiem jesieni 1921 roku; trudno mi dokładnie ocenić wiek Julka na tym zdjęciu-zakładam, że ma ok. 10-12 miesięcy. Mogło to być zdjęcie właśnie z okazji „roczku” Julka, to wydaje się najbardziej prawdopodobne.  Anna jest już na pewno w ciąży ze swoim drugim dzieckiem, córeczką (urodzi się w lutym 1922r.), której chrzestną matką zostanie Andzia i która umrze mając niewiele ponad roczek, a jej mama przeżyje ją tylko o miesiąc…

Na razie jednak Jan i Anna, a nawet malutki Julek patrzą poważnie w obiektyw; Jan ma obrączkę na serdecznym palcu lewej ręki, a Anna na prawej… Ciekawe, czy to przypadek, czy może taki był wówczas zwyczaj? Na szyi, zapewne złoty, łańcuszek, w uszach kolczyki, a na przedramieniu bransoletka zrobiona jakby z połączonych monet. Bardzo podobna, niestety rozerwana, jest u nas w domu-jej poszczególne ogniwa to właśnie monety z okresu carskiej Rosji… Być może to ta sama.
Jak już wcześniej pisałam w pamięci najstarszych członków naszej dalszej rodziny zachowała się pamięć o Annie jako niezwykle pięknej kobiecie, przekazana im przez rodziców. Hmm, jej rysy są na pewno szlachetne, ale czy jest szczególnie piękna? Dostrzegam za to, że mój dziadek, mimo zaczynającej się łysiny, był niezwykle przystojnym mężczyzną. Na tym zdjęciu widać, jakie ma piękne oczy. Niebieskie.

dziadek_Jan_1921

Od 20. sierpnia 1920 roku, czyli mniej więcej od roku, pracuje w Sierszańskich Zakładach Górniczych S.A. jako szofer-mechanik. Listy do niego są adresowane: „Wielmożny Pan szofer Jan Nowak, Siersza”;) Czy to nie przywodzi na myśl tytułu pewnego przedwojennego filmu z Eugeniuszem Bodo w roli głównej?:) Tylko, że ten film powstanie dopiero za 14 lat…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Astrachań, Bez kategorii, stara fotografia, Trzebinia dawniej i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>