Wydział Aprowizacji Kopalń Węgla Czeladź na Piaskach

tablo_calosc_okZatem na początku listopada 1919 roku, 22-letnia Andzia rozpoczęła pracę jako kasjerka w Magazynie Żywnościowym Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla „Czeladź” na Piaskach… Nie wiem, czy wcześniej gdzieś pracowała, nie ma po tym żadnego śladu w dokumentach, choć w urzędowym życiorysie pisanym już po II wojnie światowej pisała, że w wieku 15 lat, po śmierci ojca musiała przerwać naukę, by podjąć pracę. Nie jestem jednak przekonana, czy jest to do końca prawdą.

Ten rok 1919 to rok jej wielkiej miłości i płomiennych wyznań Sieroży, poczynionych wobec Andzi (także na piśmie !) nieco ponad 4 miesiące wcześniej. Co stało się przez te kilka miesięcy, że zniknął z życia Andzi, która, co widać na zdjęciach, jakoś chyba posmutniała, a na pewno … utyła!
To rok, kiedy poznała i zaczęła odwiedzać nową ciocię, Annę, żonę Jana Nowaka, która znalazła w niej bratnią duszę, bo mogła z nią w miarę swobodnie porozmawiać – nieznająca języka polskiego Francuzka przywieziona z Rosji… Zastanawiam się, czy już wtedy zwierzyła się jej, że chyba chorobliwie zazdrosny o nią mąż na czas swojej nieobecności (wyjazdów- dokąd? może tych, już jako szofer, z dyrektorem Dunajeckim, który „lubił kobiety i dobrą zabawę”?) każe jej zakładać … pas cnoty! Nie wiem, ile w tym prawdy, bo u słyszałam o tym tylko od jednej mojej krewnej, córki brata mojego dziadka. Ktoś ze starszych członków rodziny mówił jej ponoć o tym, niewykluczone, że nawet sama Andzia, kiedyś o tym opowiedziała… Sama nie wiem, co o tym sądzić, kładzie się to niewątpliwie cieniem na postaci dziadka, ale jakoś mi to troszkę współgra z opinią, że Anna była piękna, a Jan był trochę despotą… Czy Andzia, kiedy 4 lata później wychodziła za Jana, nie bała się, że taki los może i jej dotyczyć? A może jednak to tylko plotka?

Ale nie o tym miało być;)

Na wykonanym w 1921r. tablu (sprawdziłam, taka jest odmiana) widnieją podobizny 27 pracowników Wydziału Aprowizacji T.B.K.W. „Czeladź” na Piaskach. Jeden z nich, F. Tecław. Umieszczony centralnie był chyba kimś ważniejszym, bo jego zdjęcie ma ozdobną ramkę. Nad nim, nieoznaczony nazwiskiem, jakiś bardzo ważny wąsaty jegomość-może właściciel? Całkiem możliwe, że jest to inżynier Wiktor Vianney, pochodzący z tej samej rodziny, co święty proboszcz z Ars, Jan Maria Vianney, wówczas „tylko” błogosławiony. Wiktor Vianney był od 1905 r. dyrektorem Towarzystwa Bezimiennego Kopalni Węgla „Czeladź” na Piaskach. Funkcję tę pełnił do 1931 roku. Wielce prawdopodobne, że to właśnie jego podobizna-im bardziej porównuję ją z portretem  świętego, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że jest duże podobieństwo…:)

Moja Babcia, Andzia Domagałówna nie wygląda tu najlepiej: nie ma już tej świeżości, dziewczęcego wdzięku, jest wyraźnie pełniejsza na twarzy, wygląda po prostu starzej, a ma niespełna 24 lata. Dorabiam do tego teorię, że pewnie cierpi po stracie Sieroży, ale to tylko moje przypuszczenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jest tam jeszcze 14 kobiet, których nazwiska, jeśli tylko nie były zakończone na „-ska”, posiadały formę informującą, że to jeszcze panny: Łabusiówna, Sztyrcówna, Nowakówna, Siemieńcówna, Pisułówna, Krauzówna, Chlenchówna. Pewnie w tamtych czasach, kiedy panna zostawała żoną, przestawała pracować, bo ciężar utrzymania rodziny spoczywał wyłącznie na jej mężu. 

Są i inne dziewczyny z Piasków: Broszkowska, Otrębska, Śmigielska, Marcinkowska, Plutecka, Rojewska i znana już z wcześniejszych fotografii i wpisów do pamiętnika, przyjaciółka Andzi-Natalia (Naćka) Szymańska, tu w ujęciu według mnie dużo korzystniejszym niż na zdjęciu ofiarowanym Andzi, choć to ten sam rok.

Jest też widok na zabudowania kopalni, a dokładnie na szyb Piotr i Paweł.

Tablo wykonano w atelier Braci Altman, o czym informuje sygnatura w prawym dolnym roku, wykonana pędzelkiem, tak jak inne ilustracje w tle.

Andzia skończyła pracę w Magazynie Żywnościowym 31. grudnia 1921r. „wskutek zwinięcia magazynu żywnościowego”, jak napisano na jej świadectwie pracy, wystawionym 2. października 1922 roku. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To było więc prawdopodobnie pożegnalne zdjęcie pracowników…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czeladź-Piaski i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Wydział Aprowizacji Kopalń Węgla Czeladź na Piaskach

 1. grz3513k pisze:

  Witam.
  Uprzejmie proszę o kontakt z Panią Ewą Ambroży, dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi w sprawie możliwości wykorzystania zdjęcia ze szkoły na Piaskach na wystawie przygotowywanej przez Bibliotekę i Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi we wrześniu 2012.

  tel. 32 265 10 02
  kom: 603 63 58 22
  mail: dyrekcja.mbp@mbp.czeladz.pl
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 2. kry1860 pisze:

  Witam
  Jestem pracownikiem Muzeum Saturn w Czeladzi. Wiem, że poszukuje Pani wiadomości o człowieku o nazwisku Monasterski, być może nasze wiadomości pomogą w poszukiwaniach.
  Proszę o kontakt
  tel.322654293 mail: muzeum@muzeum-saturn.czeladz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>