Przyjęcie górnośląskie 12.IX. 1920

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wśród zdjęć mojej Babci jest i takie, opisane na odwrocie; „Przyjęcie górnośląskie 12/IX/20″. Andzia siedzi w drugim rzędzie, troszkę na lewo powyżej zadowolonego gitarzysty. Uśmiecha się, przytulona do jakiejś innej młodej kobiety.
Teraz kiedy przypomniano mi o dokładnym czasie, kiedy miały miejsce powstania śląskie, mogę się domyślać, że jest to jakaś feta po zakończonym sukcesem 2 powstaniu. Jest niedziela, a od czasu powstania minęło nieco ponad dwa tygodnie. Kiedy bliżej przyglądam się twarzom fotografowanych osób, widzę, że wielu z nich jest tak … autentycznie radosnych; to nie są uśmiechy tylko do zdjęcia.
U samego szczytu stoi dwóch chłopaków w mundurach, jeden ma orzełka na czapce.

Na tym zdjęciu jest bardzo dużo młodych kobiet i dziewczyn, ale jest jeszcze jedno podobne zdjęcie, wykonane w tym samym miejscu, na tle budynku z wybitym oknem i z tymi samymi muzykami, którzy pewnie umilali czas świętującym, a może nawet grali do tańca? Są tu wyłącznie mężczyźni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA W przyjęciu chyba brało udział zbyt wielu ludzi, żeby zrobić jedno zbiorowe zdjęcie. Ciekawe, gdzie się odbywało? W Czeladzi? A może czeladzianie zostali na nie zaproszeni? Ale wtedy chyba nie nazywałoby się to „przyjęcie górnośląskie”…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czeladź-Piaski i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>