Dowód osobisty z 1924 roku

Dow Os 1

Wśród dziadkowych dokumentów jest jeszcze ten dowód osobisty wystawiony przez „Starostę w Chrzanowie” w dniu 25 lipca 1924 roku, na niecałe dwa tygodnie przed przyjściem na świat pierwszego dziecka Andzi i Jana, Olusi. Oczywiście, wiem: powinnam „wstawić” go wcześniej. Zwłaszcza, że na zdjęciu z tego dokumentu dziadek  wygląda prawdopodobnie tak, jak wyglądał biorąc ślub z Andzią, co wobec braku ślubnej fotografii jest dla mnie bardzo cenne. 


Mogłabym nawet pokusić się o coś na kształt kolażu podobizn moich dziadków z okresu, kiedy zaczynali wspólne życie.


Andzia_i_Jan_192324
Ten smutek w oczach obojga chyba nieprzypadkowy…

Szesnaście stronic formatu znacznie większego, niż dowód osobisty, który mieliśmy przed wprowadzeniem tego w formie plastikowej karty. 10,5cm x 15,5cm. Niestety nie ma okładki.

Dow Os 2-3

W rysopisie dziadka, na 3. stronie, wpisano:
Wzrost: średni
Oczy: niebieskie
Usta:mierne
Nos: no właśnie, jaki? nie potrafię odcyfrować tego wpisu…
Włosy: c.blond
Twarz: owalna 

Brak „znamion szczególnych”, „posiada zdolność czytania i pisania”.

Na kolejnych dwóch stronach dane osobowe  (dziwne: przy „stanie rodzinnym” zostawiono puste miejsce) i stosunek do służby wojskowej: rezerwista „A”. Do rezerwy został przeniesiony w sierpniu 1923 r., jak wynika z wpisu w książeczce wojskowej, potwierdzonego pieczęcią Powiatowej Komisji Uzupełnień w Wadowicach (oficer ewidencyjny tej Komendy urzędował w Chrzanowie).

Dow Os 4-5
W dowodzie osobistym interesujący wydaje się wpis, będący odpowiedzią na pytanie (samo w sobie też ciekawe): „Na podstawie jakich dokumentów (dowodów) przynależność do Państwa Polskiego została stwierdzona?”- „Certyfikat przynależności Zwycz(?) w Górce”.

Strony z miejscem na meldunki są puste. Te wpisywane były w książeczce wojskowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii stare dokumenty, Trzebinia dawniej i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>