Kartka z Roztoki i zdjęcie z plaży

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW czasie, kiedy ośmioletnia Jasia musiała podczas pobytu na letnisku zabawiać młodsze dzieci, Julek mógł przebywać w Tatrach. Chociaż bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że kartka ze Schroniska P.T.T. w Roztoce została wysłana nieco wcześniej, kiedy Julek był uczniem Gimnazjum i pojechał tam razem ze szkolną wycieczką. Niestety, ktoś bardzo pieczołowicie wraz z częścią kartki odtargał znaczek, na którym zapewne był datownik, więc teraz tylko porównując charakter pisma na kartce z Julkowymi zeszytami mogę zaryzykować twierdzenie, że było to najwcześniej w roku 1935. Gdyby sprawozdania szkolne chrzanowskiego gimnazjum dostępne w bibliotece cyfrowej nie kończyły się na roku 1934 (sprawdziłam-wtedy nie było żadnej wycieczki w Tatry), to wiedziałabym, kiedy dokładnie przebywał w tym urokliwym miejscu przy starej drodze z Morskiego Oka. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Kochani Rodzice! 
Zasyłam Wam 
serdeczne pozdrowienia
ze Schr. w Roztoce. 
Wszystko w porządku. 
Brak forsy!
Julek”


Po raz kolejny wyobrażam sobie tego nieznanego mi wuja, przystojnego chłopaka z problemami w szkole i po raz kolejny czuję wzruszenie, widząc, jak w zupełnie niezawoalowany sposób daje ojcu do zrozumienia, że dał mu za mało pieniędzy na tę eskapadę. 

Kartka wysłana przez Julka ma dwa stemple-jeden na pamiątkę pobytu właśnie w tym miejscu, informujący, że Schronisko znajduje się na wysokości 1030 m (nie napisano n.p.m.), a drugi zachęcający do odwiedzenia Roztoki. Jest jeszcze informacja, że kartka została wydrukowana w Drukarni „Powściągliwość i Praca” w Krakowie, przy ul. Kazimierza Wielkiego. Cóż za wdzięczna i treściwa nazwa, nieprawdaż?;)

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJest jeszcze jedno zdjęcie, które wiążę z osobą Julka, bo było włożone do dużej koperty zatytułowanej „Dokumenty brata-Juliana Nowaka” wraz z jego świadectwami szkolnymi. Nie mam pojęcia, gdzie zostało zrobione, ani kogo przedstawia. Na pewno w czasie wakacji. Na jakiejś plaży, raczej nad rzeką, a nie nad morzem. Fotografia jest bardzo wyblakła, mimo to próbowałam odnaleźć tam twarz Julka, ale nie znalazłam. No, ale jakiś związek z Julkiem musi mieć to zdjęcie, skoro Mama włożyła je do tej „szkolnej koperty”…

I znowu nachodzi mnie ta sama refleksja, co zawsze, kiedy patrzę na podobne zdjęcia sprzed wojny: co stało się z tymi młodymi, opalonymi i roześmianymi ludźmi za kilka lat? 


Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzebinia dawniej i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kartka z Roztoki i zdjęcie z plaży

  1. Gość: Dajana, host-46-241-148-20.orangearmenia.am pisze:

    Nie wiem co napisać. Może po prostu – „świetny blog!”?
    Niesamowita treść, cofnęłam się w czasie, naprawdę bardzo mi się tu podoba!
    Pozdrawiam
    Dajana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>