Na ślubie w Czeladzi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kiedy trzydziestodziewięcioletnia Andzia już dawno była mężatką i mieszkała w Trzebini, jej młodszy o 13 lat brat Felek ożenił się. Jego wybranką była dwudziestojednoletnia Anna Świniarek, nazywana Hanką, też mieszkająca wówczas w Czeladzi, choć urodzona w Niemczech, gdzie jej rodzice pochodzący z Poznańskiego prawdopodobnie wyjechali za chlebem.

Państwo młodzi byli piękną parą. Felek wygląda jak amant filmowy, a Hanka  w welonie upiętym na ówczesną modłę – jak gwiazda przedwojennego kina. Ale Ludwika od początku nie pałała sympatią do synowej, która „odebrała” jej ukochanego syna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Był rok 1936. Kwiecień. Ślub odbył się w Czeladzi, gdzie Felek mieszkał z matką, która wtedy już była sama – nie wiem, kiedy dokładnie jej młodszy o 18 lat drugi mąż Konstanty rozstał się z nią, ale jego brak na tym zdjęciu potwierdza ten fakt.
Andzia też jest tu sama-stoi trzecia od lewej. Przyjechała tylko z Jasią. Dziadek Jan pewnie został w Trzebini, ale nie żeby przypilnować interesu, bo sklep otwarto parę miesięcy później. Olek miał wtedy roczek, więc został w domu, w Trzebini. Nim pewnie opiekowała się na ten czas ta dziewczyna do dziecka, Maria Basterówna… Może to wtedy wydarzyło się to między nią, a Janem? Może uda mi się jeszcze kiedyś sprawdzić, kiedy urodził się ten nieślubny syn Jana…
Na zdjęciu sześcioletnia Jasia trzyma pod ramię swoją babcię Ludwikę, którą zawsze czule wspominała. Ludwika wybudowała już wtedy dom na Piaskowej. Jasia wspominała babciną kuchnię, gdzie był m.in. młynek do kawy „ziarkowej”, w oknach śliczne firaneczki, a na ścianie popiersie Piłsudskiego z wąsem jak rogal…

Pewnie jeździła do niej, do Czeladzi i spędzała tam jakiś czas. Wtedy była jej jedyną wnuczką. Niedługo potem, w sierpniu 1936 roku urodziła się córka Felka i Hanki, Aleksandra, zwana do dziś Lesią.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nie wiem, gdzie wykonano ślubne zdjęcia, ale to z małą Lesią ma na odwrocie pieczątkę: Foto Lazar, Sosnowiec, Piłsudskiego 14. To chyba jedyne zdjęcie w moim archiwum pochodzące z tego zakładu fotograficznego założonego przez Stanisława Lazara w 1919 roku przy ulicy, przy której miała swoje atelier także Stefania Mieszkowska – to u niej najczęściej fotografowała się młoda Andzia, jeszcze przed pierwszą wojną, kiedy ulica Piłsudskiego nazywała się Starososnowiecka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czeladź-Piaski, stara fotografia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>