Król Rumunii, czyli najbliższego sąsiada Polski

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWśród zdjęć rodzinnych są m. in. trzy zdjęcia przedstawiające członków rumuńskiej rodziny królewskiej w latach trzydziestych. Pamiętam, że kiedy byłam dzieckiem i „trafiałam” na tę fotografię przedstawiającą przystojnego młodzieńca o pięknie wykrojonych ustach, mama z namaszczeniem mówiła: „To król Michał” tak, jakby to oczywiste było, że moim obowiązkiem jest wiedzieć, jak miał na imię król Rumunii.
Gwoli wyjaśnienia-tu nie był jeszcze królem, a jedynie następcą tronu, na którym zasiadał wówczas jego ojciec Karol II.  Choć przeczytałam, że jako małoletni, w latach 1927-1930, był już królem, bo jego ojciec w związku ze swymi licznymi romansami został odsunięty od tronu (na który jednak w 1930 roku powrócił). Michał, urodzony w 1921 roku, nosił wówczas tytuł Wielkiego Wojewody i będąc nim przybył jako szesnastolatek z oficjalną wizytą do Polski 24 maja 1937 roku, prosto z Anglii, gdzie „bawił na uroczystościach koronacyjnych króla Jerzego VI (tego z „King’s Speech”) jako reprezentant swego ojca” -tak podawała prasa z maja 1937 roku. Może wtedy – na pamiątkę moi dziadkowie kupili te kartki? W tym samym roku, 30. czerwca był jeszcze w Polsce król Karol II, więc może to pozostałość po tym wydarzeniu? Rumunia była bezpośrednim sąsiadem Polski i jej sojusznikiem, a „sojusz i współpracę z Polską uważano za filar rumuńskiej racji stanu”… Dziś brzmi to jakoś tak… egzotycznie;)

         A może dziadek Jan pojechał do Rumunii i stamtąd przywiózł te kartki? To dość prawdopodobne, bo na odwrocie są rumuńskie znaczki wartości 1 lei. Ale chyba nie są to zwykłe znaczki pocztowe-widnieje na nich napis „Dati pentru tuberculosii”. „Pentru” oznacza „dla”, zatem były to chyba jakieś cegiełki, z których dochód przeznaczano na walkę w gruźlicą. Domyślam się, że w Rumunii.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokazuję tu te zdjęcia, bo myślę, że w latach trzydziestych taka „atencja” dla rumuńskiej rodziny królewskiej była udziałem nie tylko mojej rodziny, że mógł to być jakiś swoisty znak tamtych czasów…

OLYMPUS DIGITAL CAMERATo Maria, królowa Rumunii, a właściwie Maria Aleksandra Wiktoria Sachsen-Coburg-Gotha, wnuczka królowej Wiktorii, matka Karola II, żona Ferdynanda, babka Michała. Na tym zdjęciu z 1933 roku ma 58 lat.
Maria była znana z niezwykłej urody, zalecali się do niej ponoć i przyszły car Mikołaj II, i przyszły król Wielkiej Brytanii-Jerzy V, a ona wybrała następcę tronu Rumunii, księcia Ferdynanda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

   To zdjęcie z tego samego roku- Maria jest nawet identycznie ubrana. Stoi druga od lewej. Poszukałam trochę w sieci i udało mi się zidentyfikować kilka osób ze zdjęcia. Obok Marii stoi jej syn-Karol II (ten playboy). Piąty od lewej jest Ferdynand-mąż, a kobieta obok niego to najprawdopodobniej Helena- żona Karola. Chłopiec to oczywiście Michał-tu miał niecałe 12 lat. W prawym dolnym rogu-ledwie widoczny napis „Studio fotografia Constanto 1933″. Gdyby nie to pierwsze, prawie „dorosłe” zdjęcie Michała, myślałabym, że właśnie w 1933 roku dziadek pojechał do Rumunii, zapewne swoim autem albo z dyrektorem Dunajeckim (choć oficjalnie już dla niego nie pracował, ale przecież pan dyrektor mógł poprosić swojego zaufanego szofera o towarzyszenie mu całkiem „niesłużbowo”). Ale ponieważ wszystkie kartki-zdjęcia mają na odwrocie takie same znaczki, więc raczej wszystkie kupiono nieco później-kiedy Michał miał już co najmniej 16 lat, czyli właśnie około 1937 roku.

Michał został królem w wyniku zamachu stanu we wrześniu 1940 roku. 30 grudnia 1947 został zmuszony do abdykacji, a 3 stycznia 1948 roku – do emigracji. W tym samym roku poślubił księżniczkę Annę Parmeńską- oboje żyją do dziś. Ciekawostką jest to, że najmłodsza z córek Michała- Maria ( ur. w 1964r.) w 1995 roku poślubiła Polaka Kazimierza Mystkowskiego i choć rozwiodła się z nim w 2003 r. to i tak, mimo, że jest potomkinią królowej Wiktorii, straciła prawo do brytyjskiej sukcesji, bo Polak był katolikiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii stara fotografia, Trzebinia dawniej i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Król Rumunii, czyli najbliższego sąsiada Polski

 1. vanilla-creativedesign pisze:

  Piękne zdjęcia. Oglądałam z wielkim zaciekawieniem.

 2. mojewiersze69 pisze:

  Niesamowite zdjęcia, historie, opowieści…Gratuluję pomysłu, drogocennych zbiorów i znalezisk. Pozdrawiam Klaudia

 3. vilejka pisze:

  Dziękuję! Takie komentarze bardzo mnie motywują:) Pozdrawiam i życzę wesołych Świąt!

 4. ~melechowicz pisze:

  Ciekawy blog.Na zdjęciu nie ma króla Ferdynanda.Zdjęcie ewidentnie z połowy lat 30.tych.Ferdynand zmarł w 1927.Poza tym nosił brodę..pozdrawiam

 5. ~luk pisze:

  Piękne zdjęcie rodziny królewskiej ale opis trochę błędny. Na 99% piąta postać od lewej to król Jugosławii Aleksander I, postać czwarta to Karol II Rumuński. Mężczyzna obok Marii to jej drugi syn książę Mikołaj (brat Karola II). Jeżeli zdjęcie pochodzi z 1933 to Ferdynand Rumuński (mąż Marii) nie żył od 5 lat.

  • vilejka pisze:

   Dziękuję za wyjaśnienia- tak, jak napisałam we wstępie: ja szukam, wielu rzeczy się domyślam, ale zawsze czekam, że ktoś „lepiej wiedzący” oświeci mnie, jeśli błądzę:) Pozdrawiam:)

 6. ~Andrzej Urbaniak pisze:

  Piekna kolekcja; bardzo mi bliska, jako sympatykowi monarchii konstytucyjnej. Ciesze sie, ze takie oznaki pielegnowane sa przez Polakow. – Monarchia jest ustrojem realnym i nadal istniejacym. Corki krola Michala, czego dowiedzialem sie z relacji zaprzyjaznionych z Nimi przyjaciol, troszcza sie o Rumunie, kraj bardzo piekny , aczkolwiek ponizony do granic. Polska posiada z Rumunia wiele historycznych i rodzinnych wiezi. Dziekuje za przypominanie naszej historii, tak znakomitymi obrazami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>