Julka Paterkowska, god mother of Helen

Dziesięć dni temu zmarła Helen, ostatnia z dzieci Anny – siostry mojej prababki Ludwiki. Miała prawie 94 lata. Jej ślubne zdjęcie zamieściłam tu kiedyś pisząc o losach najstarszej córki Cecugów, którą ochrzciłam mianem „spłakanej Mańci”. Helen urodziła się co prawda w USA, ale była takim ostatnim „ogniwem” łączącym potomków Jana i Anny z ich polskimi korzeniami, a nas wszystkich z epoką, która już dawno przeminęła… Rozumiała język polski i mówiła nim na tyle, na ile musiała się go nauczyć, żeby porozumiewać się ze swoją matką. Miałam nadzieję na rozmowę z nią przez Skypa, choć parę słów… Nie udało się.
Dennis znalazł w jej mieszkaniu kilka zdjęć, które miała gdzieś schowane. Ma mi wkrótce przesłać ich scany.
Jakiś czas temu posłał mi zdjęcie młodej kobiety, o której jego żyjąca jeszcze wtedy matka, właśnie Helen, powiedziała, że to jej matka chrzestna. Była nią Julka Paterkowska-jedyna, która spędziwszy z mężem kilka lat w Ameryce zdecydowała się na powrót do Polski w 1921 roku. Helen urodziła się w listopadzie 1919, chrzest mógł zatem odbyć się końcem 1919 lub początkiem 1920 roku. I być może jej god mother wyglądała wtedy właśnie tak.

Wydaje mi się trochę niepodobna do tej, którą widziałam na wcześniejszych zdjęciach, ale to chyba tylko kwestia uczesania.

      

Teraz z niecierpliwością będę czekać na te obiecane scany i w międzyczasie „wrócę” do losów moich dziadków w przededniu wybuchu wojny. Julka też przecież była wtedy w Trzebini…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Julka Paterkowska, god mother of Helen

  1. ~veanka pisze:

    A mnie się wydaje, ze podobieństwo jest duże, tylko to pierwsze zdjęcie jest zniekształcone (przy kopiowaniu wyciągniete wzdłuż).

  2. ~Jolanta pisze:

    Jest bardzo podobna tylko inne światło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>