Towarzysze w P.O.W. na Piaskach

Zanim przywiozę - bo szczerze w to wierzę, że przywiozę – nowe wieści z Centralnego Archiwum i z Chełma, chcę jeszcze zostawić ślad po towarzyszach z młodości Sierożki, którzy wraz z nim działali w Polskiej Organizacji Wojskowej na Piaskach. Być może ktoś, tak jak ja Sieroży, szuka któregoś z tych nazwisk i nawet taka „śladowa” informacja może dla niego wiele znaczyć.
26 czerwca 1936 roku Sieroża starał się o odznaczenie za pracę w P.O.W. Wysłał wtedy podanie do Referatu Spraw Odznaczeniowych. To właśnie przy tej okazji przedstawił swoje zeznanie dotyczące pracy w organizacji zawarte w Życiorysie, który tu kiedyś cytowałam. Do podania dołączył krótki wykaz nazwisk i dokładne adresy świadków, „którzy mogą stwierdzić prawdziwość pracy niepodległościowej”.
Byli to:
„Ob. Dr. Turkowski Brunon – Zakopane, Sanatorium Akademickie „Bratnia Pomoc”
Ob. Inż. Krogulec Stefan – Gdynia 4, ul, Chylońska L.91
Ob. Kubiczek Stefan – Piaski k/Sosnowca
Ob. Czerwiecki Stanisław – Piaski k/Sosnowca ul. Kościuszki L.18″.

Do pierwszego na liście, mieszkającego w Zakopanem doktora Turkowskiego musiał pojechać, bo jest odręczny dopisek tegoż potwierdzający „przynależność Sergiusza Mirowskiego do P.O.W. na Piaskach” z datą 15/6 1937r. Podpis doktora Turkowskiego widnieje nad pieczątką o treści:

” Dr. Brunon Turkowski
Ordynator Sanatorium Akademickiego
im. Józefa Piłsudskiego
Choroby Płuc i Wewn.
Zakopane”

 Tak jak Sieroża był zawodowym wojskowym. Znalazłam w sieci informację, że Brunon Turkowski s. Władysława, dr kapitan, urodził się 6.10.1899 w miejscowości Niemce, a zginął w 1940 roku w Charkowie. Pomyślałam sobie, że niewykluczone, że Sieroża podzieliłby jego los, gdyby nie zginął wtedy we wrześniu w Warszawie. Nie mogłabym odwiedzić jego grobu na Powązkach wojskowych.

A podanie o odznaczenie, mimo stwierdzenia
„wiarygodności powyższego” i dopisku „na oznaczenie zasługuje” – na posiedzeniu Komitetu z dn. 26.6. 1938 – odrzucono…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Chełm, Czeladź-Piaski, Legiony i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Towarzysze w P.O.W. na Piaskach

  1. ~kbc pisze:

    Nie mogę sie doczekac nowego wpisu, wciagnela mnie ta Twoja podróż w przeszłość i wyjasnianie losów Sierożki. A na facebooku tylko podgrzewasz atmosfere. Pozdrawiam: )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>