Wianuszek wielbicielek?

Sieroża z kobietami

Być może wśród kobiet, które uwieczniły się na zdjęciu z Sierożą jest jakaś z tamtego zdjęcia z Krasnego. Może ta tęga pośrodku? Wygląda tu nieco inaczej, bo ma makijaż. Nie, myślę, że to jednak jakieś inne towarzystwo.
Maria stoi pierwsza z lewej i jej ściągnięte usta przywodzą mi myśl, że chyba nie czuje się tu najlepiej. Jest niezadowolona, może zazdrosna?
Sieroża delikatnie uśmiecha się, a towarzyszące mu kobiety (poza żoną oczywiście) są najwyraźniej bardzo rade z faktu, że robią sobie wspólne zdjęcie. Ta na lewo od Sieroży, trochę podobna do jego żony, ale ładniejsza ma w spojrzeniu coś takiego, co sprawia, że myślę, że nieprzypadkowo stanęła obok przystojnego znajomego. Wyciąga prawą rękę w stronę fotografa, jakby chciała, żeby stanął bliżej.
Zdjęcie zrobiono w czyimś mieszkaniu, może u Mirowskich. Ta kobieta z wyciągniętą ręką chyba przyciska do siebie torebkę, więc ona raczej jest tu gościem.
Wnętrze jest dość eleganckie, ściany pokrywa wzorzysta „liściasta” tapeta lub tkanina w ciemnym obramowaniu. Na ścianie wisi typowy dla ówczesnych wnętrz niewielkich rozmiarów landszafcik – jakieś brzózki na tle lasu. Na lewo od Marii coś, co wygląda jak wiklinowy fotel, drugi wystaje z prawej strony. Stojąca w rogu za nią lampa osłonięta jest jakąś, chyba jedwabną, chustą. Żeby był odpowiedni nastrój? Więc to jakieś wieczorne spotkanie. Może świętują razem Sylwestra? Tylko gdzie są ich mężowie? Może stoją naprzeciwko pozującej grupki i dowcipkują tylko, bo to ich  ż o n y chciały mieć zdjęcie z panem sierżantem. A może to przyjaciółki Musi lub jej znajome, na przykład z Rodziny Żołnierskiej. Przyszły na popołudniową herbatkę, a ponieważ przypadkiem trafiły na obecnego w domu męża gospodyni, postanowiły się z nim sfotografować.
Wszystkie są dość elegancko ubrane, mają szminkę na ustach, nieco zbyt mocno przyczernione brwi – to chyba jednak jakieś większe święto.
Myślę, że zdjęcie wykonano niedługo przed wojną, raczej później niż tamto w Krasnem – Maria jest tu nieco starsza. Sieroża ma około 40 lat – wygląda podobnie, jak na zdjęciu znalezionym w CAW, na pewno nadal podoba się kobietom, ale na wszelki wypadek on chyba też …czerni sobie brwi! A to mu akurat urody nie dodaje …

Ten wpis został opublikowany w kategorii Chełm, Czeladź-Piaski, Legiony i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Wianuszek wielbicielek?

 1. Interesujące… gdzie się podziali panowie od tych pań. Bo chyba nie był tylko babski wieczór, na który Sieroża wpadł przypadkiem. Rzeczywiście to chyba jest w mieszkaniu, a i fotograf raczej amator, bo wykadrował tak, że osoby zajmują jedynie dolną połowę kadru. To zapewne jeden pan od którejś z dam. I ta moda :) No choćby owa sukienka ze „śliniaczkiem” (elegantka z torebką). I fryzury wszystkie długość za uszko i z przedziałkiem na bok. Maria rzeczywiście na tym zdjęciu wygląda na dużo starszą od reszty całego towarzystwa. Czy coś się wydarzyło w rodzinie, albo może źle się czułą ? Szkoda, że na odwrocie zdjęcia nie było żadnej podpowiedzi…

  • vilejka pisze:

   Ten śliniaczek jest dla nas dzisiaj naprawdę cudaczny, a wtedy musiał być … szałowy ;) Masz rację – fotograf był jakimś amatorem. Ale pewnie zrobił więcej zdjęć przy tej okazji. Niestety, na odwrocie nie było nic, o co można by się była „zaczepić”. Ale doświadczenie zdobyte na tym blogu pozwala mi mieć nadzieję, że może kiedyś trafi na to zdjęcie ktoś, kto ma podobne – zrobione w tym samym gronie. I babcia powiedziała mu, jaka to była okazja. Muszę tylko cierpliwie czekać…

 2. ~bgl pisze:

  Elegantka nie ma torebki, ściska paczuszkę papierosów, jednego z nich trzyma w rączce…

  • vilejka pisze:

   Basiu, faktycznie – ależ Ty masz oko! Widzę jednak poza tą ściskaną paczką papierosów, coś co przypomina przewieszoną przez ramię torebkę. Widzisz to?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>