A w tym czasie na Piaskach w Czeladzi…

Moja babcia Andzia wyjechała z Czeladzi początkiem 1923 roku, żeby najpierw pielęgnować śmiertelnie chorą Annę i zajmować się jej dziećmi, a w końcu, po jej śmierci, zostać żoną Jana i mamą niespełna trzyletniego Julka. Bo malutka Ania, jej chrześnica zmarła prawie równocześnie ze swoją mamą.
W domu Nowaków w Sierszy bywała już wcześniej stosunkowo często – tak myślę, choćby z powodu swojej chrześnicy i przyjaźni z Anną. A kiedy ciocia-przyjaciółka zachorowała była z nią cały czas. Nie wiedziała, że zostanie tam już na zawsze.
W Czeladzi nic jej już nie trzymało. Wydaje mi się wręcz, że chętnie wyjeżdżała z miejsca, gdzie „wszyscy wiedzieli o Sieroży”. Bo przecież w tak niewielkiej społeczności, jaką były w tamtym czasie Piaski, musiano plotkować o tych zerwanych zaręczynach. W dodatku od roku jej matka była żoną mężczyzny, który kiedyś to Andzi „był przeznaczony”. To musiała być okropnie niezręczna sytuacja. Mieszkali we czwórkę: matka, jej młody mąż – właściwie rówieśnik córki, Andzia i dwunastoletni Felek. Właściwie trudno mi to sobie wyobrazić, zwłaszcza w kontekście tego niegdysiejszego swatania Andzi z Konstantym, obecnym mężem Ludwiki. I nie ma tu nic do rzeczy fakt, że Andzia kiedyś go nie chciała (bo była zakochana w Sieroży Mirowskim).

Kozłowie - drudzy od lewej, Piaski

Na tej fotografii moja prababka stoi druga od lewej, a poniżej siedzi jej mąż Konstanty Kozioł. Teraz zdałam sobie sprawę, że pamiętam z dzieciństwa ten naszyjnik, który ma szyi – zrobiony chyba z kości, przedstawiający takiego ażurowego łabędzia. Nosiła go moja mama, a ja się nim czasem bawiłam…. Kurczę, nie wiedziałam, że jest taki stary. I w ogóle myślałam, że jest z plastiku. Nie mam pojęcia, gdzie teraz jest. Mam nadzieję, że go nie wyrzuciłam, trzeba będzie poszukać.

Zdjęcie (odnalezione latem w Czeladzi, w „ciocinym pudle”) zrobiono mniej więcej w tym samym czasie, co prezentowane tu kiedyś inne, pewnie z sąsiadami lub znajomymi z Czeladzi. Jest tam też mały, może właśnie około dwunastoletni Felek. Czyli można je datować na około 1922-23 rok.

KOziol_i_Ludwika_w_Czeladzi 1

Ludwika poślubiła Konstantego w lutym 1922 roku. To wspólne mieszkanie, na dosyć niewielkiej powierzchni, musiało być nie do zniesienia, zwłaszcza dla Andzi… Więc małżeństwo z Janem, choć w dużej mierze z rozsądku i związany z tym wyjazd do Trzebini to było jakieś wyjście z sytuacji.

Tymaczasem jej brat Felek wyrastał w Czeladzi na bardzo przystojnego młodzieńca. Jakiś taki …południowy typ z niego był.

Felek

 

Felek, budowaTu, drugi od lewej, na jakiejś budowie, kto wie, czy nie domu, który postanowiła wybudować jego matka na Piaskowej i w którym mieszka dziś młodsza córka Felka, Jadzia. Wtedy Kozioł już zdaje się nie mieszkał z Ludwiką, choć formalnie chyba nigdy się nie rozwiedli.

Felek musiał podobać się dziewczynom. A miał w czym wybierać, bo dom na Betonowej sąsiadował nie tylko z innymi „betonami”, ale też z tymi wielorodzinnymi domami, które na Śląsku nazywają familokami, ale w Zagłębiu, choćby ze względu na to ciągłe odcinanie się od Górnego Śląska,  mogli je nazywać inaczej. Nie wiem jak. Może też „betony” tylko wyższe niż te wyglądające jak segmenty, gdzie wychowała się moja babcia Andzia. Na pewno ładniejsze od śląskich familoków. Między tymi domami, gdzie mieszkał tak zwany „dozór” i moja prababka-akuszerka też, a wyższymi -wielorodzinnymi jest dziś taki minipark. Bo ulica jest tu i tam ta sama – Betonowa, ale zatacza jakby koło i otacza ten park-ogród. Myślę, że wtedy też musiał istnieć i tam mogły spotykać się zakochane pary…

Felkowi podobała się tylko Hanka Świniarkówka – pochodząca właśnie z jednego z tych niby familoków na Betonowej.

Hanka ŚwiniarkownaByła faktycznie śliczna. Podobno Ludwika za nią nie przepadała, ale to jest dość częste zjawisko, że synowa, najoględniej mówiąc, nie zadowala teściowej.
Miała starszą siostrę Marię, która pracowała w jakiejś fabryce, bo znalazłam na Piaskach zdjęcie, które opisała jako „koleżanki z fabryki”. Maria siedzi druga od prawej strony, a zdjęcie pokazuję, bo jest doskonałą ilustracją mody początku lat trzydziestych. No i dotyczy Piasków…

koleżanki z fabryki
51B.mPiasków i chyba młodszej siostry Hanki, Reginy, dotyczy szkolne zdjęcie datowane na odwrocie 1.9.1930. – ucz. IV oddziału. Regina, według informacji od jej siostrzenicy, urodziła się w 1924 roku. W 1930 roku byłaby trochę za młoda na IV oddział, ale na odwrocie jest też jej nazwisko, więc może z tą datą urodzenia jest coś nie tak.

klasa Piaski 1931

Bo Hanka Świniarkówna miała już wtedy lat piętnaście.
Rok później zakochany w „Anuchnie” dwudziestojednoletni Felek dał się uwiecznić u braci Altman w Sosnowcu, na 3 Maja 11, i  ofiarował jej swoją podobiznę. Zapewne w dowód miłości, choć nie napisał o tym jeszcze…No, nie każdy był tak wylewny jak Sieroża.
Ale za to za pięć lat weźmie z nią ślub.

Felek 1931Felek 1931 rewers

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czeladź-Piaski, stara fotografia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „A w tym czasie na Piaskach w Czeladzi…

 1. ~Kasia pisze:

  Życzę Ci Vilejko, żebyś odnalazła naszyjnik prababci, z pewnością gdzieś go upchnęłaś, bo jestem pewna, że przecież nie wyrzuciłaś :)
  Czy Felek był niespokojnym duchem, lekkim zakapiorem? Na takiego mi wygląda ;) Dziewczyny kochają i pewnie zawsze kochały „takie typy” ;)
  Przepiękne jest to zdjęcie „pięciu gracji” koleżanek z fabryki … wszystkie wyglądają na charakterne, piękne są … i te stroje … :)
  Pewnie się powtórzę, ale za każdym Twoim wpisem z przyjemnością wielką przenoszę się w opisywane czasy …
  Serdecznie pozdrawiam

 2. ~Duśka pisze:

  Na tym zdjęciu klasowym ktoś dorysował niektórym osobom wąsy albo blizny, czy tylko mi się tak wydaje? :) A zdjęcie koleżanek z fabryki jest genialne! Pozdrawiam cieplutko :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>