Pogrzeb w stalagu VIII B

Nie wiem, z jakiego powodu w pudle ze zdjęciami Felka Domagały, brata mojej babuni, znalazły się te zdjęcia. Jakie były jego związki ze stalagiem VIII B w Lamsdorf, czyli w Łambinowicach leżących w powiecie nyskim na Opolszczyźnie?
Czuję, że mogą być ważne, więc i im poświęcę trochę miejsca, choć na pewno nie dotyczą mojej najbliższej rodziny.

Na odwrocie wszystkich przystawiono pieczątkę informującą, że jest to właśnie Stalag VIII B. Ta nazwa funkcjonowła na końca 1943 roku, potem nazwano go Stalag 344 Lamsdorf i pod tą nazwą funkcjonował do końca wojny. Oznacza to, że fotografie pochodzą najpóźniej właśnie z 1943 roku.
Od września 1939 przebywali tu polscy żołnierze (pierwszy transport był 5 września), podobno najwięcej Polaków stanowili jeńcy pojmani po bitwie nad Bzurą. W połowie 1940 roku w miejsce polskich jeńców skierowanych do obozów w głębi Rzeszy, zaczęli napływać jeńcy brytyjscy. Przebywali tu także żołnierze innych armii (francuskiej, belgijskiej, jugosłowiańskiej, greckiej i amerykańskiej), ale ze względu na dużą liczebnośc Brytyjczyków nazywano go Britenlager.

101B.jpg m

Takie stemple są na odwrocie każdego ze zdjęć. Informują, że karty nie służą do korespondencji. Na tym ktoś dopisał, że są to jeńcy angielscy i coś jeszcze, czego nie potrafię odcyfrować (made in (?) ….. ).
Wszystkie przedstawiają pogrzeb z honorami, zapewne jakiegoś wyższego rangą wojskowego. Być może dowódcy. Z drugiej strony stalag, w odróżnieniu od oflagu był obozem dla żołnierzy szeregowych i podoficerów, więc ranga zmarłego mogła nie być aż tak wysoka. Szukałam trochę w sieci, ale nie udało mi się ustalić, kto ważny dla Anglików zmarł i miał pogrzeb w Stalagu VIIIB. Zdjęć takich jak te też nie znalazłam. Zastanawiam się, czy wszystkie dotycza tego samego pogrzebu. Może trafi tu ktoś, kto będzie wiedział coś więcej? Może te zdjęcia będą uzupełnieniem czyjejś historii? Najpewniej jednak kogoś, kto nie przeczyta tego, co piszę po polsku… Chociaż, kto wie?

102A.jpg m 103A.jpg m 104A.jpg m 105A.jpg m 108A.jpg m 109A.jpg m

110A

107A.jpg m

Ten wpis został opublikowany w kategorii II wojna światowa, stara fotografia, Wojna i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>