Boże Ciało w Trzebini sześćdziesiąt lat temu

Mam takie zdjęcia, zrobione przez Olka oczywiście, znalezione na strychu w jego „kącie”. Zachowały się, ponieważ porządkując strych przed prawie dwudziestu laty nie miałam śmiałości tkąć rzeczy należących do mojego wujka. Wiedziałam, że bardzo by się złościł, gdybym cokolwiek wyrzuciła. A miałam wtedy, niestety, zajawkę na wyrzucanie wszystkiego, czym zawalony był strych. To nie był jeszcze ten etap mojego życia, w którym z każdego drobiazgu z przeszłości zaczęłam wyczytywać historię – nie tylko mojej rodziny. Strasznie nad tym ubolewam, bo pamiętam, że wśród wyrzuconych papierów były jakieś listy. Bóg jeden wie, czego mogłabym się z nich dowiedzieć… Nie mogę wprost pojąć, że rzeczy, które uważam teraz za tak ważne, nie miały kiedyś dla mnie znaczenia.
Całe szczęście jednak, że bałam się wujka ;) Mama zresztą trochę też. Albo po prostu robiła to dla świętego spokoju – nie sprzeciwiała mu się.
I dlatego jego kąt, ta część strychu, która znajduje się na obecnym salonem, pozostał nietknięty. Dzięki temu wydobyłam stamtąd później, ogarnięta już tą „historyczno-rodzinno-blogową” pasją, tyle skarbów. Wśród nich negatywy, doskonałej jakości, i odbitki zdjęć.
Te, które chcę pokazać dzisiaj, bo dzisiaj przecież też jest święto Bożego Ciała, pochodzą prawdopodobnie z końca lat pięćdziesiątych lub samego początku szcześćdziesiątych. W każdym razie nasz trzebiński Rynek jest jeszcze niewybrukowany, pod stopami uczesników procesji widać jakieś takie „klepisko”, nie ma alejek i raczej mało prawdopodobne, żeby istniała już fontanna, która nie zmieściła się w kadrze. To po prostu pusty plac, jaki był tutaj zaraz po wojnie, choć ubrania ludzi wskazują raczej na okres nieco późniejszy.
Jak zwykle mam nadzieję, że ktoś się rozpozna – może któraś z dziewczynek – „komunijek”, albo mały ministrant z dzwonkiem. A może ktoś rozpozna któregoś z księży uczestniczących w procesji? Wtedy łatwiej będzie umiejscowić te fotografie z czasie.

19204725_1580618235303830_725311677_o Boże CiałoNa pierwszym zdjęciu widać, jak procesja wchodzi do Rynku od strony ulicy Piłsudskiego (która wówczas nazywała się Świerczewskiego). Budynek po lewej to budynek przedwojennej szkoły, po wojnie była tam poczta – zresztą widać tabliczkę z godłem. W tym samym budynku mieściła się (o ile mi się coś nie pokręciło – będę wdzięczna za zweryfikowanie tej informacji) siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nie wiem jednak w jakich latach obie te placówki funkcjonowały w tym budynku.
Szukałam w sieci informacji, czy święto Bożego Ciała było dniem wolnym od pracy także w czasach PRL. Podobno było. Zastanawia mnie jednak fakt, że okno w budynku poczty, to nad tabliczką z godłem, jest otwarte. Raczej nie było tam prywatnego mieszkania… W połowie lat sześćdziesiątych była tam pracownia mojej mamy – właśnie to okienko należało do pracowni. Nie mam pewności, czy już wtedy mama tam „urzędowała”. Tyle nowych pytań przy okazji procesji, o której właściwie chciałam napisać tylko tyle, że to swoisty fenomen – nasz, polski: tak jak sześćdziesiąt lat temu, w głębokim komuniźmie, tak i dzisiaj, kiedy tylu ludzi odchodzi od wiary albo traktuje ją bardzo „lajtowo”, ciągle tłumy biorą udział w tym dziękczynnym i radosnym manifeście wiary. Jakby to było cudnie, gdyby te wartości, do których się przyznajemy idąc w procesji, przenosiły się na nasze codzienne kontakty z bliźnimi :)

A przy okazji tych dwóch zdjęć, jeszcze dwa pokazujące nasz kościół Świętych Piotra i Pawła mniej więcej w tym samym okresie. Też zrobione przez Olka Nowaka.

kosciól wieża kosciół 50-60 m Znowu przyglądając się uważniej zdjęciu zwróciłam uwagę na pewien szczegół: wieżyczka z dzwonnicy, nad jego częścią główną. Teraz jej nie ma. Może ktoś wie, kiedy wyglądała właśnie tak?

wieżyczka

Ten wpis został opublikowany w kategorii stara fotografia, Trzebinia dawniej i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>