Modnym być … i więcej nic. Pokaz mody w Trzebini: 1962

Jakoś tak przy okazji Dni Trzebini, które właśnie trwają, przypomniałam sobie o zdjęciach Olka (doskonałej jakości), które odzyskał dla mnie mąż Basi z negatywów znalezionych na strychu. Dzięki dekoracjom uwiecznionym na tych fotografiach wiem, że pochodzą z 1962 roku. I że organizatorem było przedsiębiorstwo MHD. Autorką dekoracji może być Jasia Nowakówna, ale tego nie jestem pewna. Nie wiem, czy już wtedy była dekoratorką w MHD, czyli w Miejskim Handlu Detalicznym (Wikipedia podaje dziś zupełnie inne „rozszerzenie” tego skrótu).

Ale raczej już tam pracowała, stąd jej obecność nie tylko na widowni, gdzie siedzi także jej mama Andzia i kuzynka mamy Lola Paterkowka, wtedy już dawno Uchaczowa, ale też za kulisami obok modelek.

scan_wzakrzewska_1200_172

scan_wzakrzewska_1200_182

To jest to przejście za sceną w Sokole, gdzie teraz my, bawiąc się w teatr, przemykamy czasem, żeby nagle pojawić się nie  z tej strony, po której zniknęliśmy. Jasia nie doczekała już czasów, kiedy jej córka i wnuczka z miłości do teatru też pojawiają się w tym miejscu.
Tutaj, ponad pięćdziesiąt lat wcześniej,  stoi oparta o ścianę. Śliczna i wysoka – sama mogłaby być jedną z modelek. Może dokonywała ostatnich poprawek? Była kimś na wzór dzisiejszej stylistki? Zuziu, czy Ty myślisz o tym samym, co ja? :) I tak samo Cię to wzrusza? Zwłaszcza, że … ;)
Bo zdjęcia dotyczą oczywiście pokazu kolekcji mody! U nas, w Trzebini! Prawda, jakie to dzisiaj wydaje się niezwykłe? Kolekcja letnia była prezentowana zapewne u progu lata, nie tak jak dzisiaj z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem – mam na myśli te „duże” pokazy, bo takich jak ten teraz już chyba w ogóle nie ma. A jaka to musiała być atrakcja dla mieszkańców! Prezentowane były ubiory damskie i dziecięce, był prezenter omawiający szczegóły stylizacji, grał nawet jakiś zespół, kojarzący mi się z tym z filmu „Ida”. Nie wiem, dlaczego akurat z nim, chyba nie tylko dlatego, że to ten sam czas. Może wokalistka ma w sobie coś z Joanny Kulig, która tam wystąpiła?

scan_wzakrzewska_1200_186 scan_wzakrzewska_1200_191

scan_wzakrzewska_1200_179

Kolekcja prezentowana 55 lat temu w takim małym mieście jak Trzebinia, moglaby z powodzeniem być pokazana i dzisiaj nie tracąc nic ze swej aktualności. Sukienki są przepiękne i bardzo kobiece, a moda, jak to się mówi, wraca.

scan_wzakrzewska_1200_170 scan_wzakrzewska_1200_171 scan_wzakrzewska_1200_174 scan_wzakrzewska_1200_176 scan_wzakrzewska_1200_177 scan_wzakrzewska_1200_181 scan_wzakrzewska_1200_183 scan_wzakrzewska_1200_187 scan_wzakrzewska_1200_192

scan_wzakrzewska_1200_185
Patrzę na twarz mojej Mamusi, wtedy trzydziestodwulatki, która wydaje mi się taka śliczna i młoda. I ma ten charakterystyczny „ząbek” na czole, który wyróżnia wszystkie kobiety w naszej rodzinie.  Odwróciła głowę w stronę obiektywu brata, choć mina siedzącej obok Loli wskazuje, że prezentacja na scenie jest bardzo zajmująca. Jednak nie dla Andzi, która, chyba zmęczona, przysnęła, a Olek uwiecznił ją z zamkniętymi oczami.

Andzia, Lola i Jasia w Sokole

Mnie jeszcze wtedy nawet nie było w planach. Plany pewnie były: spotkać tego jedynego, mieć piękne życie u jego boku, nie być samą… Rzeczywistość okazała się całkiem inna.

Może na tych zdjęciach rozpozna się ktoś z mieszkańców naszego miasta? Może znajdzie wśród twarzy osób na widowni naszego kina „Sokół”, które wtedy nazywało się „Wolność”, „Praca”, albo już „Muza” kogoś ze swoich bliskich? I wzruszy się, tak jak ja, widząc młodziutką mamę lub babcię?
Ja rozpoznaję mamy dwóch moich koleżanek – jedna z nich siedzi na miejscu Jasi na tym ostatnim zdjęciu i uśmiecha się uśmiechem modnym w tamtych czasach ;) W tej kwestii moda nie wróciła. I chyba dobrze.

scan_wzakrzewska_1200_173 scan_wzakrzewska_1200_175

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzebinia dawniej i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Modnym być … i więcej nic. Pokaz mody w Trzebini: 1962

  1. ~bgl pisze:

    Violu, więcej takich opowieści. Czytam i czytam- pięknie (jak zawsze).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>