Festiwal Młodzieży i Warszawa latem 1955

Jakiś czas temu pokazywałam zdjęcia Jasi przygotowującej ogromną kompozycję malarską, jedną z tych, które miały za cel zasłonięcie przed oczyma przyjeżdżających do Warszawy uczestników V Światowego Festiwalu Młodzieży fasad zrujnowanych kamienic stolicy. Dzisiaj przeszukując pudła ze zdjęciami trafiłam na kilka fotografii związanych z tym wydarzeniem. Zrobił je mój wujek, brat Jasi – Olek Nowak. Miał wtedy dwadzieścia lat i od roku pracował jako kierownik świetlicy na dworcu kolejowym w naszym mieście. Zachowała się nawet jego legitymacja kolejowa – stąd wiem, od kiedy.

legitymacja kolejowa Olka

Alinka Damasiewiczówna, która była wtedy zdaje się kadrową na kolei, bardzo dobrze go pamiętała z tamtego okresu. 16 lipca, czyli tuż przed rozpoczęciem Festiwalu, Rada Zakładowa Stacji Trzebinia wystawiła mu zaświadczenie,  że jest zatrudniony „jako projektodawca” i „do wykonania pewnych prac potrzebna jest mu tokarnia, której nie można uzyskać, a na targach znajduje się takowa model TS 160/ TSA 16.” Rada Zakładowa „popiera sprawę i prosi o umożliwienie zakupu”. Na pewno chodzi o Międzynarodowe Targi Poznańskie, które odbywały się od 3 – 24. lipca 1955 roku. Nie wiem, czyj podpis widnieje na zaświadczeniu, ale oczywiście dopatruję się nazwiska „Damasiewicz” – szkoda, że nigdy nie widziałam, jak pani Alinka się podpisuje.

20394485_1625376647494655_833143663_o
Ten niepozorny papierek i legitymacja są dla mnie informacją, że na V Festiwal Młodzieży i Studentów do Warszawy Olek pojechał jako pracownik kulturalno- oświatowy. To było niezmiernie prestiżowe wydarzenie. Poprzednie Światowe Festiwale Młodzieży i Studentów odbywały się w Pradze (1947), Budapeszcie (1949), Berlinie (1951) i Bukareszcie (1953). Według oficjalnych danych, do Warszawy przybyło ponad 30 tysięcy uczestników z 114 krajów. Uczestnictwo w Festiwalu było nagrodą dla członków ZMP za dobrą naukę i wydajną pracę. Nie mam pewności, czy Olek do ZMP należał, ale to bardzo prawdopodobne. W każdym razie znalazł się tam i zrobił parę zdjęć, które są świadectwem tamtego czasu. Pałac Kultury i Nauki jest jeszcze zupełnie „swieży” – jego budowę zakończono zaledwie kilka dni wcześniej – 22 lipca 1955 r. a Festiwal, który miał potrwać 2 tygodnie rozpoczął się 31 lipca. Sam Pałac jest jeszcze bardzo jasny, taka z założenia miała być jego fasada, ale z czasem niestety zrzaszała i dziś pałac wygląda nieco inaczej.

img20170725_19221072

img20170725_19324918

 

w tle PKiN

Krakowskie Przedmieście

Dzięki temu, że uwiecznił jakąś grupkę pod Kolumną Zygmunta, mogę zobaczyć w tle moje ukochane Krakowskie Przedmieście sprzed ponad sześćdziesięciu lat.

img20170725_19590490

 

img20170725_19255091

 

img20170725_19244601

img20170725_20010873Powyżej jedyne zdjęcie, na którym sam Olek ustawił się z ludźmi, których fotografował. Jego strój wskazuje, że chyba jednak był tym zetempowcem…

Nie jestem pewna, czy kamieniczki w tle kolejnej fotografii to warszawska Starówka (bo i nie wszystkie pozujące osoby na młodzież wyglądają), czy to zdjęcie wykonano gdzie indziej. Ale mam nadzieję, że ktoś z moich znajomych rozwieje moje wątpliwości.

img20170725_19340728

No i jeszcze jedna wątpliwość: na zdjęciu poniżej Jasia znajduje się wśród młodych ludzi w podobnych chustach na szyi jak uczestnicy Festiwalu, ale zdjęcie wykonano na wzgórzu wawelskim w Krakowie. Na zdjęciach z warszawy jej nie było. Może niektórzy z gości po zakończeniu festiwalu jechali zwiedzać inne polskie miasta? I Jasia była tutaj kimś w rodzaju przewodniczki?

Jasia, WawelI jeszcze na koniec pamiątkowa „szmaciana” plakietka z V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów, którą pewnie uczestnicy przyszywali sobie do ubrania. Olek zachował ją wraz ze zdjęciami.

20424796_1625344634164523_1005855523_o

Ten wpis został opublikowany w kategorii stara fotografia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Festiwal Młodzieży i Warszawa latem 1955

 1. ~Beata pisze:

  W tym festiwalu uczestniczył również mój nieżyjący od 10 lat Teść. Był tez Picasso :) Ja mam kilkadziesiąt zdjęć Warszawy zrobionych w czasie festiwalu – czekają na zeskanowanie. A pod Twoim Vilejko zdjęciem z Krakowskim Przedmieściem jest Stadion Dziesięciolecia :)

  • vilejka pisze:

   Tak, wiem o Picasso – zapomniałam o tym wspomnieć. Moja mama opowiadała mi o tym z przejęciem. Więc chyba też tam wtedy była. Co do stadionu – tak podejrzewałam, ale nie miałam pewności.

 2. ~bgl pisze:

  Czy na zdjęciu grupki osób (do rozszyfrowania) jest Zuzia Nowakówna? Może to wycieczka rodzinna?
  Ten pan obok też wydaje się znajomy…

  BGL

  • vilejka pisze:

   Kurczę , Basia, będę badać w takim razie :) A Starówka? Warszawska jest?

   • ~Beata pisze:

    Wydaje mi się Vilejko, że na przedostatnim zdjęciu (tym przed Krakowem) jest Rynek Nowego Miasta w W., poznaję po spadku poziomu , no i po odbudowanych kamieniczkach :)

   • ~bgl pisze:

    Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Na początku myślałam, ze to Mały Rynek w Krakowie, niestety nie pasuje mi kamienica z widocznymi freskami.

    Pozdrawiam
    BGL

    • ~bgl pisze:

     Violu, zagadka rozwiązana. Ani to Warszawa ani Kraków. Zdjęcie zostało zrobione w Lublinie, kamienica z freskami to dom Sebastiana Klonowicza.

     Niezawodny Marek ;)
     Pozdrawiam
     B

     • vilejka pisze:

      Marek- Mistrz!!!
      A wiesz, że nie opublikowałam paru innych zdjęć, bo mi na Zamek w Lublinie wyglądały, ale wydawało mi się to mało prawdopodobne. Teraz jestem pewna. Pokażę na je profilu bloga na fb, bo nie umiem zamieścić zdjęcia w komentarzu :)
      Dziękuję! Oboje jesteście niezawodni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>